Společná zemědělská politika
Podpora produkce potravin, rozvoj zemědělství a venkova a zabezpečení životní úrovně zemědělců.
Aktuality k SZP
Cíle společné zemědělské politiky
Společná zemědělská politika (SZP) byla zavedena v roce 1962 a funguje jako partnerství mezi zemědělstvím a společností, mezi Evropou a jejími zemědělci. Jejím účelem je:
- podporovat zemědělce a zvyšovat produktivitu zemědělství, aby byly zajištěny stabilní dodávky potravin za dostupné ceny
- chránit zemědělce v Evropské unii, aby měli přiměřenou životní úroveň
- pomáhat při řešení změny klimatu a zajišťování udržitelného hospodaření s přírodními zdroji
- zachovat venkovské oblasti a typy krajiny v celé EU
- udržovat životaschopnost hospodářství venkovských oblastí podporou pracovních míst v zemědělství, zemědělsko-potravinářském průmyslu a přidružených odvětvích
SZP je společnou politikou pro všechny členské státy. Řídí ji EU a z jejího rozpočtu je také financována.
Produkce potravin
- Týká se přibližně 10 milionů zemědělských podniků v EU a 17 milionů lidí, kteří v tomto odvětví nastálo pracují. Poskytují obdivuhodnou šíři cenově dostupných, bezpečných a kvalitních produktů a zajišťují je v hojném množství.
Rozvoj venkovských oblastí
- Ke svému efektivnímu fungování a současnému zachování vyspělosti a produktivity potřebují mít jak zemědělci, tak dodavatelský a odběratelský sektor přístup k nejnovějším poznatkům z oblasti zemědělské problematiky, chovných metod i vývoje na trhu. V letech 2014–2020 byly zdroje SZP použity na zajištění vysokorychlostních technologií, lepších internetových služeb a infrastruktury pro 18 milionů obyvatel venkova – tedy 6,4 % venkovské populace v EU.
Ekologicky udržitelné zemědělství
- Od zemědělců se očekává, že budou na jedné straně dodávat na trh potraviny a na straně druhé také chránit přírodu a zachovávat biologickou rozmanitost. Ekologicky udržitelné zemědělství, které šetrně nakládá s přírodními zdroji, má zásadní význam pro produkci potravin a kvalitu našeho života – dnes i v budoucnosti.