VÝSTUPY PROJEKTU MAP
ŘÍDÍCÍ VÝBOR (ŘV)
Hlavní pracovní orgán, který tvořen zástupci klíčových aktérů ovlivňujících oblast vzdělávání na území. Řídící výbor se řídí platným Statutem a Jednacím řádem. Hlavní kompetencí ŘV MAP je společné plánování, rozvoj, schvalování a aktualizace projektu MAP.
Řídící výbor MAP je platformou:
- kde se odehrává spolupráce všech relevantních aktérů ve vzdělávání v daném území ORP Varnsdorf a území ORP Rumburk (na základě reprezentativního zastoupení)
- která je hlavním představitelem MAP – projednává podklady a návrhy k aktualizaci, realizaci a evaluaci MAP
- která zprostředkovává přenos informací v území ORP Varnsdorf a ORP Rumburk
- která v rámci procesu aktualizace MAP projednává dílčí výstupy a případně navrhuje jejich doplnění
- která schvaluje aktualizace dokumentů, jejichž schválení je vyžadováno – např. Strategický rámec MAP do roku 2028
REALIZAČNÍ TÝM (RT)
Skládá se z administrativního a odborného týmu a je odpovědný za provádění všech aktivit projektu. Činnost koordinuje hlavní projektový manažer.
Administrativní tým zodpovídá za:
- soulad realizace projektu s výzvou
- soulad s žádostí a rozhodnutím ŘO
- administrativní podporu činnosti ŘV MAP a PS MAP
- publicitu projektu a jeho zastupování navenek
- finanční řízení projektu
- podporu a řízení odborného týmu
- koordinaci a administrativní zajištění projektových aktivit
- organizační a provozní stránku projektu
- dosažení plánovaných cílů projektu včetně naplnění plánovaných výstupů a výsledků projektu
- zajišťování efektivní komunikace na všech úrovních realizace projektu (směrem k ŘO, vedení organizace příjemce,
zapojeným organizacím a jednotlivým pracovníkům projektu, odborné i široké veřejnosti) – Komunikační plán
Odborný tým zodpovídá za:
- věcné a odborné plnění aktivit projektu
- zajištění hodnocení dopadu aktivit projektu na cílové skupiny projektu a šíření informací o projektu
- podporu činnosti ŘV MAP a PS MAP
- zpracování a průběžný monitoring systému komunikace
- prohloubení nastavené spolupráce zřizovatelů, škol a ostatních aktérů ve vzdělávání, podporu vzájemné
informovanosti a plánování aktivit pro řešení místně specifických problémů a potřeb - monitorování průběhu realizace povinných aktivit
- spolupráci při relevantních aktivitách procesu místního akčního plánování se zástupci IDZ / krajem a se
zástupci IPs Podpora kurikulární práce škol a IPs Střední článek - implementaci vybraných opatření naplánovaných v akčních plánech území
PRACOVNÍ SKUPINY (PS)
Klíčová složka při tvorbě MAP. Jedná se o skupinu odborníků z oblasti SO ORP Varnsdorf a SO ORP Rumburk, která zajišťuje přenos informací z území směrem k RT a ŘV MAP a podílí se na samotné tvorbě strategie MAP.
Pracovní skupina pro financování
Připravuje podklady pro rozhodování ŘV MAP. Obsahem práce je plánování nákladů a identifikace finančních zdrojů pro realizaci naplánovaných aktivit. Aktivně se podílí na celém procesu společného plánování v území a aktualizaci dokumentace MAP.
Jejím cílem je navrhnout, způsob financování realizace aktivit, zapracovaných do akčního plánu. Jedná se o doporučení jednotlivých finančních zdrojů – např. strukturální fondy EU, státní rozpočet ČR, rozpočet kraje, dohodnuté financování v rámci Mikroregionu, rozpočty jednotlivých obcí, rozpočty škol, jiné zdroje apod.
Pracovní skupina pro podporu moderních didaktických forem vedoucích k rozvoji klíčových kompetencí MAP IV
Členy PS jsou učitelé a kompetentní experti z území. Obsahem práce této PS je výměna zkušeností a odborných znalostí o moderních didaktických formách, metodách, pomůckách a postupech, které vedou k rozvoji klíčových kompetencí dětí a žáků.
Cílem jsou zpracované návrhy aktivit spolupráce a aktivit škol v oblasti moderních didaktických forem vedoucích k rozvoji klíčových kompetencí dětí a žáků. PS se bude také zabývat identifikací místních expertů a jejich zapojením do práce PS a dalších aktivit v území.
Pracovní skupina pro rovné příležitosti MAP IV
Řeší zejména vzájemné vzdělávání, sdílení dobré praxe, přenos zkušeností a informací a vede odbornou diskuzi o problematice nastavení rovných příležitostí a selektivnosti vzdělávacího systému uvnitř škol.
Na základě získaných znalostí a zkušeností posuzuje navržené aktivity v akčních plánech. Vyhodnocuje zda jsou v souladu se zásadou rovného přístupu ke vzdělání a vytváří popis stávajícího stavu problematiky v území. Popisuje příčiny tohoto stavu a navrhuje aktivity, které pomohou nastavit rovné příležitosti a eliminovat selektivitu.
Pracovní skupina na podporu regionální identity MAP IV
Plánuje aktivity směřované k rozvoji vztahu k místu, kde žijeme, k sounáležitosti obyvatel a k rozvoji místních tradic. Řešené území ORP Varnsdorf a ORP Rumburk je příhraniční oblastí, která i dnes trpí následky vysidlování původního obyvatelstva v letech válečných a poválečných.
Odborníci na místní historii, pracovníci muzeí, knihoven, odborníci na didaktiku z UJEP Ústí n. L. i zástupci Národního parku České Švýcarsko se aktivně podílejí na celém procesu společného plánování v území a aktualizaci dokumentace MAP.